مروری بر تاریخچه تکنیک های تبلیغات

مروری بر تاریخچه تکنیک های تبلیغات

تبلیغات، تکنیک ها و شیوه هایی که برای آشکار کردن محصولات، خدمات، نظرات یا علل مورد استفاده عموم قرار می گیرد تا مردم را متقاعد کند تا به شیوه خاصی نسبت به آنچه تبلیغ می شود واکنش نشان دهند. بیشتر تبلیغات شامل ترویج کالایی است که برای فروش است، اما از روش های مشابه برای تشویق مردم به رانندگی ایمن، حمایت از موسسات خیریه مختلف یا رای دادن به نامزدهای سیاسی نیز استفاده می شود.

تاریخچه تکنیک های تبلیغات

تاریخچه تکنیک های تبلیغات

در بسیاری از کشورها تبلیغات مهمترین منبع درآمد برای رسانه ها (به عنوان مثال روزنامه ها، مجلات یا ایستگاه های تلویزیونی) است.

تاریخچه تکنیک های تبلیغات

در جهان باستان و قرون وسطی تبلیغاتی که وجود داشت به صورت شفاهی انجام می شد. اولین گام به سوی تبلیغات مدرن با توسعه چاپ در قرن های 15 و 16 برداشته شد. در قرن هفدهم روزنامه های هفتگی در لندن شروع به تبلیغات کردند و در قرن 18 چنین تبلیغاتی رونق گرفت.

گسترش بزرگ تجارت در قرن 19 با رشد صنعت تبلیغات همراه بود. در آن قرن، عمدتا در ایالات متحده، شاهد ایجاد آژانس های تبلیغاتی بودیم. اولین آژانس ها در اصل کارگزاران روزنامه ها بودند. اما در اوایل قرن بیستم، آژانس ها در تولید پیام تبلیغاتی از جمله کپی و آثار هنری مشارکت کردند و در دهه 1920 آژانس هایی به وجود آمدند که می توانستند کمپین های تبلیغاتی کاملی را برنامه ریزی و اجرا کنند، از تحقیقات اولیه گرفته تا تهیه نسخه و قرار دادن تبلیغات در رسانه های مختلف توسعه یافته است. شاید ابتدایی ترین آن روزنامه بود که به آگهی دهندگان تیراژهای زیادی می داد، مخاطبینی که در نزدیکی محل کار تبلیغ کننده قرار داشت و فرصتی برای تغییر تبلیغات خود به صورت مکرر و منظم می داد. مجلات و دیگر رسانه های چاپی، ممکن است مورد توجه عمومی قرار گیرند یا مخاطبین خاصی را هدف قرار دهند (مانند افرادی که به ورزش در فضای باز یا به رایانه یا ادبیات علاقمند هستند) و به تولیدکنندگان حهت ارایه محصولات مورد علاقه خاص اینگونه افراد فرصتی را می دهند. مجلات ملی که نسخه های منطقه ای نیز منتشر می کنند، اجازه می دهند تبلیغات با هدف بیشتری انتخاب شود. در کشورهای صنعتی غربی تلویزیون ورادیو به فراگیرترین ابزار تبلیغات تبدیل شد. اگرچه در برخی از کشورها رادیو و تلویزیون دولتی هستند و هیچگونه تبلیغاتی را قبول ندارند، در برخی دیگر تبلیغ کنندگان قادر به خرید “زمان” کوتاه مدت، معمولا یک دقیقه یا کمتر هستند. فرصت تبلیغاتی بین برنامه های معمولی یا حین آن پخش می شوند، گاهی اوقات زمان پخش توسط تبلیغ کننده مشخص می شود و گاهی به پخش کننده واگذار می گردد. برای تبلیغ کنندگان مهمترین حقایق در مورد یک برنامه تلویزیونی یا رادیویی معین، میزان تماشاگران آن می باشد که تعیین کننده مبلغی است که پخش کننده می تواند از یک تبلیغ کننده دریافت کند و ترکیب مخاطب، انتخاب تبلیغ کننده را در مورد زمان ارسال یک پیام خاص، به بخش خاصی از مردم، تعیین می کند.

از سایر رسانه های تبلیغاتی شامل پست مستقیم است که می تواند جذابیت بسیار دقیق و شخصی را ایجاد کند.

تابلوهای تبلیغاتی و پوسترهای فضای باز ؛ تبلیغات ترانزیت، که می تواند به میلیون ها کاربر از سیستم های حمل و نقل جمعی برسد. و رسانه های متفرقه، از جمله نمایندگی های فروشنده و هدایای تبلیغاتی مانند تقویم، لیوان و …

در قرن 21، با بازار رقابت شدید مصرف کنندگان، تبلیغ کنندگان به طور فزاینده ای از فناوری دیجیتال برای جلب توجه بیشتر به محصولاتشان استفاده کردند. به عنوان مثال، در سال 2009، اولین تبلیغات ویدیویی جهان که در یک نشریه چاپی جاسازی شده بود، در مجله Entertainment Weekly ظاهر شد. صفحه نازک مجهز به باتری که در صفحه کاشته شده است می تواند تا 40 دقیقه فیلم را از طریق فناوری تراشه ذخیره کند و هنگامی که خواننده صفحه را باز می کند، به طور خودکار شروع به پخش می کند.

تجزیه و تحلیل تاثیرگذاری تبلیغات

برای تجزیه و تحلیل تاثیرگذاری تبلیغات، تولید و قراردادن آن باید بر اساس آگاهی عموم و استفاده ماهرانه از رسانه ها باشد. آژانس های تبلیغاتی برای سازماندهی از کمپین های پیچیده ای استفاده می کنند که استراتژی های آن استفاده از رسانه ها بر اساس تحقیقات در مورد رفتار مصرف کننده و جمعیت شناسی است. یک استراتژی، خلاقیت در تولید پیام های تبلیغاتی را با زمان بندی و مکان بندی دقیق ترکیب می کند، به طوری که پیام ها توسط افرادی که تبلیغ کننده بیشتر می خواهد به آنها توجه کند، دیده می شود و بر آنها تاثیر خواهد گذاشت. با توجه به بودجه ثابت، تبلیغ کنندگان با یک انتخاب اساسی روبرو هستند: آنها می توانند پیام خود را بارها یا توسط افراد کم بار دیده یا شنیده شوند. این و سایر تصمیمات استراتژیک با توجه به آزمایش میزان اثربخشی کمپین های تبلیغاتی اتخاذ می شوند.

قدرت تبلیغات

در مورد قدرت تبلیغات برای اطلاع مصرف کنندگان از محصولاتی که در دسترس است، مناقشه ای وجود ندارد. در اقتصاد بازار آزاد، تبلیغات موثر برای بقای شرکت ضروری است، زیرا تا زمانی که مصرف کنندگان از محصول شرکت مطلع نشوند، بعید است آن را بخرند. در انتقاد از تبلیغات، استدلال شده است که مصرف کننده باید هزینه آن را بپردازد هزینه تبلیغات در قالب قیمت های بالاتر برای کالاها؛ در این مورد استدلال می شود که تبلیغات باعث می گردد کالاها به صورت انبوه به بازار عرضه شوند و در نتیجه قیمت ها را پایین بیاورند. استدلال شده است که هزینه کمپین های تبلیغاتی عمده به حدی است که تعداد کمی از شرکت ها می توانند از عهده آن برآیند، بنابراین به این شرکت ها برای تسلط بر بازار کمک می کند. از سوی دیگر، در حالی که شرکت های کوچکتر ممکن است نتوانند با شرکت های بزرگتر در سطح ملی رقابت کنند، تبلیغات در سطح محلی یا آنلاین آنها را قادر می سازد تا خود را حفظ کنند. سرانجام، استدلال شده است که تبلیغ کنندگان بر محتوای معمولی رسانه ای که استفاده می کنند – موضع سردبیری یک روزنامه یا موضوع یک برنامه تلویزیونی – تأثیر بی مورد دارند. در پاسخ به این نکته اشاره شده است که چنین نفوذی حداقل در مورد شرکتهای رسانه ای قوی مالی خنثی می شود، با اتکاء تبلیغ کننده به رسانه ها برای انتقال پیام ؛ هر گونه سازش ازصداقت یک شرکت رسانه ای ممکن است منجر به مخاطبان کمتری برای تبلیغات شود.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.