SSL و اهمیت آن در امنیت سایت

SSL و اهمیت آن در امنیت سایت

امروزه با توجه به کلاهبرداری های اینترنتی فراوانی که صورت می گیرد بحث امنیت سایت ها اهمیت بسیار ویژه ای پیدا کرده است. SSL یکی از مواردی است که کمک می کند تا یک وب سایت ایمن و مطمئن داشته باشیم.

SSL چیست؟

ssl یک پروتکل رمزنگاری شده برای برقراری ارتباط مطمئن بین سرویس دهنده و سایت (سرور) یا سرویس گیرنده می باشد.

مخفف عبارت Secure Socket Layer به معنای « لایه امن پروتکل » است و با نام‌های زیر شناخته و ربط داده می‌شود:

Https (پروتکل امن)

Hypertext transfer protocol over secure layer (پروتکل انتقال ابر داده از طریق لایه امنیتی)

s-HTTP

Secure HTTP

این پروتکل در تاریخ 1996 توسط شرکت Netscape طراحی شد و به سرعت به یک پروتکل برای انتقال داده‌ها بصورت امن، مورد استفاده قرار گرفت. امروزه  شرکتهای معتبر طراحی سایت در اجرا و طراحی وب سایت ها از ssl برای برقراری امنیت سایت استفاده می کنند.

اطلاعات زمانی که از سایتی که مشتری به آن وارد می شود خارج می شوند در سرورهای مختلف می چرخند تا به سرور هدف برسند. در این مسیر اگر امنیت کافی برای اطلاعات وجود نداشته باشد می توان به راحتی از طریق سرور های مختلف این اطلاعات را دزدید و حساب های بانکی افراد را خالی نمود.

گواهی امنیت SSL

گواهی امنیت SSL

حتما برای شما هم موارد بسیاری پیش آمده است که قصد داشته اید از سایت های اینترنتی خرید کنید و اطلاعات کارت های خود را وارد نمایید.اولین مساله ای که در اینجا برای شما پیش می آید بحث امنیت سایت است و اینکه اطلاعات کارت شما توسط افراد مختلف ثبت نشده و به حساب شما دسترسی پیدا نکنند.

اهمیت SSL و امنیت سایت برای کاربران

امنیت سایت باعث می شود تا شما با اطمینان خاطر کامل خرید کرده و از امکانات مختلف آن سایت بهره مند شوید. ssl در واقع همان مجموعه ای قوانینی است که باعث می شود امنیت سایت برقرار شده و مشتریان به راحتی بتوانند اطلاعات کارت های بانکی و سایر اطلاعات شخصی خود را در آن سایت وارد نمایند.

سایتی که اطلاعات را دریافت می کند تا به سرور هدف برساند اگر از SSL استفاده کند و امنیت کافی را داشته باشد به جای علامت هایی نظیر HTTP باید در صفحه وارد نمودن اطلاعات کاربر آدرسی داشته باشد که شروع آن با علامت HTTPS باشد. اگر سایتی این اطلاعات را نداشته باشد نمی تواند امنیت اطلاعات دریافتی را تضمین نماید.

سایتی که از الگوریتم های رمزنگاری شده برای انتقال اطلاعات استفاده  نماید و در واقع به عبارت ساده تر گواهینامه ssl را از شرکت های معتبر صادر کننده دریافت نموده باشد می تواند امنیت اطلاعات کاربران را تضمین نماید و به این وسیله به کاربران اطمینان کامل دهد تا بدون هیچ دغدغه ای اطلاعات شخصی را در صفحات مورد نظر سایت وارد نمایند.در ادامه به طور کامل توضیح داده می شود که این گواهینامه چگونه اخذ می شود.

چگونه می توانیم گواهی ssl بگیریم؟

برای خرید و استفاده از گواهینامه ssl باید ابتدا کلید قابل رمزنگاری شده بین کاربر و سرور هدف را انتخاب نماییم. پس از اینکه این کلید عمومی از طرف یک سرور برای فعال نمودن پروتکل ssl ایجاد شد باید اطلاعات این کلید به همراه درخواست استفاده از ssl به شرکت های مختلفی مانند Verisign ارسال شود.

ssl و اهمیت آن در امنیت سایت

ssl و اهمیت آن در امنیت سایت

صدور گواهینامه مربوطه توسط شرکت ها نیز مراحل مختلفی دارد. شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند ابتدا باید میزان امنیت سرور را چک کرده و آن را تایید نمایند.پس از تایید نمودن امنیت سرور شرکت وریساین کلید عمومی که از طرف سرور دریافت نموده بود را دوباره رمزگذاری می کند و برای استفاده در اختیار سایت قرار می دهد.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.